• NIECH BĘDZIE POCHWALONY JEZUS CHRYSTUS!
    Serdecznie witamy wszystkich Gości naszej wizytówki.

    Parafia
    pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej
    w Dąbrowie Tarnowskiej

    Strona własna parafii
    www.dt.diecezja.tarnow.pl

    • Msze św. porządek zwykły

      Kościół NMP Szkaplerznej: 6:00, 6:30, 7:00, 18:00;
      Kościół Wszystkich Świętych: 6:30;

    • Msze św. porządek świąteczny

      Kościół NMP Szkaplerznej: 6:00, 8:00, 9:30, 11:00, 16:00, 18:00;
      Kościół Wszystkich Świętych: 7:00, 10:00, 12:00;

    • Odpust parafialny

      niedz. po 16 lipca, niedz. przed 1 listopada

  • Image
  • Terytorium parafii:

    Dąbrowa Tarnowska, Gruszów Mały, Oleśnica

    Historia kościoła

    Pierwszy kościół drewniany wzmiankowany jest już w 1430 r. W 1612 r. na jego miejsce wzniesiono kolejny, również drewniany, który przetrwał do IV ćw. XVIII w., następny wybudo- wano w latach 1776-1780 z fundacji Kajetana Potockiego, kanonika krakowskiego i parafian dąbrowskich. Konsekracji świątyni dokonał w 1824 r. bp Grzegorz Ziegler. Drewniany, konstrukcji zrębowej, trzynawowy, bazylikowy, z parą kaplic w rodzaju transeptu. Wyposażenie wnętrza stanowią ołtarze z IV ćw. XVIII w., który pełnił funkcję kościoła parafialne- go do 1965 r. Obecny kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Szkaplerznej zbudowano w latach 1948-1965 wg projektu Zbigniewa Wzorka pod kierunkiem Piotra Marka, konsekrowany 16 V 1965 r. przez bpa Jerzego Ablewicza. Wyposażenie wnętrza opracowane wg projektu Zbigniewa Wzorka, na ścianie ołtarzowej krucyfiks z XVIII w. przeniesiony ze starego kościoła. Chrzcielnica marmurowa z XVII w. Stacje drogi krzyżowej z 1966 r., malowała Aniela Wzorkowa. W ołtarzu bocznym Matka Boska z Dzieciątkiem z I poł. XV w.

  • Duszpasterze

    • Ks. Stanisław Cyran

      proboszcz
      data święceń 1987-05-24
      w parafii od 2008-01-01

    • Ks. Dariusz Grochola

      wikariusz
      data święceń 2006-05-20
      w parafii od 2013-09-01

    • Ks. Marek Zembura

      wikariusz
      data święceń 2008-05-31
      w parafii od 2012-09-01

    • Ks. Rafał Ciecieręga

      wikariusz
      data święceń 2003-05-24
      w parafii od 2012-09-01

    • Ks. Krzysztof Franczak

      wikariusz
      data święceń 2011-05-28
      w parafii od 2014-09-01

    • Ks. Paweł Brzyk

      wikariusz
      data święceń 2004-05-29
      w parafii od 2015-09-01

    • Ks. Zbigniew Szewczyk

      wikariusz
      data święceń 1995-06-03
      w parafii od 1998-01-01

    • Ks. Jacek Janiczek

      wikariusz
      data święceń 2012-05-26
      w parafii od 2015-09-01

    • Ks. Józef Poremba

      rezydent
      data święceń 1961-06-29
      w parafii od 2008-01-01

  • Grupy religijne w parafii

    • Akcja Katolicka
      Caritas
      Chór parafialny
      Grupa Misyjna
      Grupa Modlitewna Św. Ojca Pio
      Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
      Katolickie Stowarzyszenie Wychowawców
      Lektorzy
      Ministranci
      Odnowa w Duchu Świętym
      Poradnia rodzinna
      Schola młodzieżowa
      Stowarzyszenie Rodzin Katolickich
      Stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej
      Świetlica dla dzieci
      Wincentyjska Młodzież Maryjna

  • Dane adresowe parafii

    33-200 Dąbrowa Tarnowska, Zamkowa 3